flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

 Історія створення Київського окружного адміністративного суду

Визнаючи людину найвищою соціальною цінністю, Конституція України  закріпила широке коло прав, свобод та гарантувала їх захист, в тому числі й від порушення з боку держави, її органів та посадових осіб.

         Одним з найдієвіших засобів захисту прав, свобод, законних інтересів є судовий захист. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Це право не може бути обмежене навіть у період введення надзвичайного або воєнного стану, що гарантується ч.2 ст.64 Конституції України.

         Становлення адміністративних судів в Україні проходило тривалий шлях.

         В 1917 році  Тимчасовий уряд видав Закон про створення суду з адміністративних справ. Адміністративні судді розглядали спори між державними органами і органом самоврядування, а також суспільними організаціями. У 50 роках минулого століття розвиток адміністративної юстиції майже припинився. Лише в 1987 року було прийнято Закон СРСР «Про порядок оскарження в суді неправомірних дій посадовців, якими завдано шкоди громадянам».

         В незалежній Україні крок за кроком, послідовно, аргументовано з наукової і політичної точки зору, втілювалася в життя ідея  свтворення адміністративних судів:

- в 1992 році  цей процес почався  з прийняттямКонцепції судово-правової реформи, яка задекларувала створення адміністративних судів;

- в 1996 році Конституція України (ст.125) визначила, що «система судів  загальної юрисдикції в Україні будується за принципом територіальності і спеціалізації». Спеціалізація передбачала створення господарських, адміністративних та інших судів, визначених як спеціалізовані суди.

- в 2002 році – прийнято Закон України “Про судоустрій України”, на законодавчому рівні визначили – в Україні, яка повинна бути демократичною правовою державою, буде адміністративна юстиція.

         Заключним етапом в створенні системи адміністративної юстиції стало набуття чинності таких нормативних  актів:

- в  2004 році  підписано Президентом України Указ “Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів”,

- в 2005 році   Верховна Рада ухвалила Кодекс адміністративного судочинства, в якому окреслила повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства.

Система  адміністративних судів формувалася в складних політичних та економічних умовах, за постійного протистояння з противниками ідеї створення адмінсудів, недостатнього фінансування. Незважаючи на це, в обмежені строки вдалося побудувати окрему гілку судової влади – адміністративні суди.

 

Київський окружний адміністративний суд утворений 01 січня 2005 року, згідно з Указом Президента України від 16 листопада 2004 року № 1417/2004 «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів» із штатною чисельністю у складі 22 судді.

Відповідно до рішення Ради суддів України від 27 травня 2008 року №75 та на підставі спільного наказу від 29 травня 2008 року голови Державної судової адміністрації України та голови Вищого адміністративного суду України № 371/к 08/380 до 06 вересня 2010 року обов’язки голови Київського окружного адміністративного суду виконував заступник голови суду Штогун Сергій Григорович.

А з 6 вересня 2010 року, згідно з рішенням Вищої ради юстиції головою Київського окружного адміністративного суду призначений Басай Олег Вікторович.

29 травня 2008 року Київський окружний адміністративний суд зареєстрований в Печерській районній у місті Києві державній адміністрації за адресою 01021, м. Київ, вул. Липська, будинок 18, корпус 5, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А01 № 263706.

17 липня 2008 року Державна податкова інспекція у Печерському районі міста Києва включила Київський окружний адміністративний суд до реєстру неприбуткових організацій (установ).

В даний час Київський окружний адміністративний суд, на підставі договору оренди нежилих приміщень № 548 від 11 вересня 2008 року, укладеного між Київським окружним адміністративним судом та ПАТ «Український зональний науково-дослідний і проектний інститут по цивільному будівництву», знаходиться за адресою 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26.

Відповідно до оголошення в газеті «Урядовий кур’єр» № 157 від 27 серпня 2008 року свою процесуальну діяльність по розгляду адміністративних справ судом було розпочато 1 жовтня 2008 року.

На момент початку процесуальної діяльності у Київському окружному адміністративному суді працювало 7 суддів - в.о. голови суду Штогун Сергій Григорович, Балаклицький Андрій Іванович, Лапій Сергій Миколайович, Лиска Ігор Григорович, Панченко Наталя Дмитрівна, Терлецька Олена Олександрівна, Харченко Світлана Василівна.

На даний час у Київському окружному адміністративному суді працює 23 судді